8 Stolic regionów Andaluzji – Granada
Słowa wypowiedziane przez babcię do wnuczka w jednej ze scen filmu Almodóvara pt. „Czym ja sobie na to zasłużyłam”
Kto nie widział Granady, ten niczego nie widział…
Granada jest jednym z ważniejszych ośrodków turystycznych Hiszpanii, słynie przede wszystkim z piękna architektury, licznych zabytków i spektakularnych widoków na pobliskie pasmo górskie Sierra Nevada.
To jedyne miejsce w Europie gdzie w ciągu jednego dnia można spędzić czas jeżdżąc na nartach, aby po zakończeniu udać się na oddalone o 70 km Costa Tropical poopalać się na plaży i popływać w morzu 🙂
Historia Granady
Granada została założona w VII w p.n.e. przez Iberoceltów, a po kolejnych przejęciach przez Greków, Kartagińczyków, trafiła we władanie Juliusza Cezara, który nadał osadzie dźwięczną nazwę – Municipium Florentinum Iliberitanu, skróconą później do Florentia. Następnie przez stulecia kolonią zarządzali Wizygoci, Cesarstwo Bizantyjskie, a od 711 roku Maurowie w ramach istnienia Al-Andaluz. Ci ostatni założyli obok starożytnej osady swoją Ghárnatę, a w wyniku późniejszego zniszczenia osady pierwotnej, ustanowiono arabską nazwę dla całości terytorium.
Przez kolejne stulecia Granada przechodziła transformacje, które doprowadziły do jej wielkiego rozkwitu. Apogeum tego okresu przypadło na moment zawarcia przymierza z Kastylią.
Stopniowo agresywne działania w ramach rekonkwisty skutecznie pozbawiały osiadłych na Półwyspie Iberyjskim muzułmanów ziem i majątków na rzecz ludności chrześcijańskiej. Większość bogatych wygnańców z Kordoby i Sewilli znalazło schronienie właśnie w Granadzie, co także przyczyniło się do wzbogacenia miasta.
W tamtych czasach Granada była najbogatszym miastem na Półwyspie Iberyjskim. Po kolejnych podbojach osad, miast i wsi przez wojska Korony, Emirat Grenady został ostatnim ośrodkiem islamu do pokonania.
2 stycznia 1492 r., po półtorarocznym oblężeniu Grenady, ostatni iberyjski sułtan Muhammad XII Abu Abdallah, nazywany przez hiszpanów Boabdilem, ostatecznie poddał miasto armiom katolickiej Hiszpanii.
Niedługo po kapitulacji Boabdil, wraz z dworem, został zmuszony do opuszczenia miasta. Jak głosi legenda zatrzymał się w miejscu znanym współcześnie jako El suspiro del moro (Westchnienie Maura), i raz jeszcze spojrzał załzawionymi oczyma na utraconą stolicę…
…miał usłyszeć od matki…
Płacz jak kobieta za tym, czego nie potrafiłeś bronić jak mężczyzna
Największą pamiątką czasów przełomu arabskiego i chrześcijańskiego panowania nad miastem jest oczywiście słynna La Alhambra.
Nazwa „Alhambra” pochodzi z arabskiego „qa’lat al-Hamra”, co oznacza dosłownie „Czerwony zamek”. Nazwa ta nawiązuje do czerwonego koloru murów zamku, jednak historycy twierdzą, że może pochodzić od koloru murów oświetlanych po zmroku pochodniami.
Nie ulega wątpliwości, że La Alhambra jest najlepiej zachowanym pałacem muzułmańskim w Europie.
La Alhambra powstawała stopniowo, stanowiąc w IX wieku skromne zabudowania wojskowe, aby wraz z przybyciem pierwszego monarchy nasyrdzkiego Mohameda ben Al-Hamara od 1238 roku stać się siedzibą królewską.
Wtedy to rozpoczęto intensywną rozbudowę kompleksu. W kolejnych dziesięcioleciach pałac był udoskonalany, kolejne części dobudowywane, a wieści o rozmachu i urodzie miejsca docierały w najdalsze zakątki Al-Andalus.
Katoliccy monarchowie po przejęciu pałacu nie odważyli się jej zdewastować, a co mieli w zwyczaju robić podczas rekonkwisty, czego efekty dobitnie widać, np. zwiedzając Wielki Meczet w Cordobie.
Po wyburzeniu meczetu – budynku wchodzącego w skład pierwotnej Alhambry, postawiono na jego ruinach kościół, a także dobudowano klasztor i pałac królewski, który pomimo wielkich starań nie dorównuje pięknu dzieła zrodzonego w wyobraźni arabskich architektów.
Alhambra to prawdziwa perła Andaluzji, którą dostrzec można z daleka zbliżając się do miasta, gdyż znajduje się w najwyższym punkcie miasta – „wzgórzu słońca”. Kryje w swoich murach misternie dekorowane wnętrza, bogate zdobienia, oraz piękno ogrodów. Obiekt wraz z dzielnicą Grenady Albaicín, w 1984 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, co uczyniło z niego jeden z najczęściej zwiedzanych zabytkóe w Hiszpanii. To po prostu trzeba zobaczyć!
Z samego zamku można podziwiać wspaniałą panoramę pasma górskiego Sierra Nevada i jej ośnieżonych szczytów (śnieg zalega na stokach od listopada do końca kwietnia).
Warto wcześniej zarezerwować bilet do pałacu, zwłaszcza w czasie trwania sezonu letniego – nam przytrafiło się 2 godzinne oczekiwanie w kolejce w pełnym słońcu i upale powyżej 30 stopni. Oficjalna strona Alhambry – ceny, rezerwacja online i inne informacje dotyczące zwiedzania – KLIKNIJ TUTAJ
Granada pełna atrakcji i zabytków
Poniżej Alhambry znajduje się Paseo del Padre Manjón, świetne miejsce do spacerowania z zabytkową fontanną z 1609 roku, retauracjami, pomnikami, zabytkami…
Jedną z wielu pozostałości po okresie mauretańskim, są pochodzące z XI w. Baños Árabes del Bañuelo – jedyne łaźnie niezrównane z ziemią na tym obszarze. To miejsce można zwiedzić bez opłat.
W zakątkach i małych uliczkach napotkać można funkcjonujące łaźnie arabskie, dlatego warto wziąć ze sobą strój kąpielowy, by poczuć wyjątkowy, egzotyczny klimat. Szczególnie polecane:
- Baños árabes Palacio de Comares – Ceny i informacje
- Baños árabes de Elvira – Ceny i informacje
- Termasaje – Ceny i informacje
- Hammam Al Ándalus Granada – Ceny i informacje
Ilość zabytków w Grenadzie jest imponująca, ale oprócz Alhambry i łaźni, trzeba odwiedzić starą, niegdyś arabską, dzielnicę Albaicín. To prawdziwa „wyspa skarbów”. Wartym wstąpienia jest chociażby renesansowy pałacyk Palacio del Marques de Salar – Patio de los perfumes z końca XVII wieku, w którym od niedawna ma siedzibę „Muzeum Perfum”, poświęcone sztuce i historii produkcji perfum od starożytności po dzień dzisiejszy.
Górne piętro przeznaczone jest kosmetykom naturalnym, a także można dowiedzieć się więcej o kosmetycznych właściwościach roślin. Ciekawe wnętrze z pięknym patio, kolumnami, roślinami i zwiewnymi zapachami…
Podążając wzdłuż wąskich uliczek dotrzemy do Plaza Mirador de San Nicolás, skąd rozciąga się wspaniały widok na Alhambrę, góry Sierra Nevada, oraz miasto i okolice – to jeden z najpiękniejszych zakątków Grenady – tu trzeba być!
Nieopodal Albaicín znajduje siępiękny dom w stylu mauretańskim – Casa del Chapiz (znany jest też pod nazwą Cuesta del Chapiz) – absolutnie warto wstąpić.
Nie można nie wspomnieć o Katedrze Grenady. Jej budowa odbywała się od 1523-1704 roku, i jest przykładem stylu izabelińskiego – odmiany późnogotyckiego stylu w Hiszpanii, który wyodrębnił się za panowania Izabeli I Katolickiej i jej męża Ferdynanda, m.in. których szczątki znajdują się w dobudowanej osobnej części katedry – Capilla Real.
Pixambo.com – Download High-quality Photos & Videos for Your Projects!
Dobrym pomysłem na spacer jest przejście od Plaza Nueva w samym centrum, w kierunku słynnego Paseo de los Tristes nad rzeką Darro. Tam można „gubić” się bez końca 🙂
Tuż obok znajdują się słynna dzielnica El Sacramonte – gdzie niegdyś wśród zamieszkujących te tereny cyganów rodziła się kultura flamenco. Do dziś w jaskiniach zaaranżowanych na lokalne bary (peńas), a czasem nawet na ulicach, można wziąć udział w pokazach muzyki i tańca. W 2010 roku flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.
Polecane restauracje w Grenadzie oferujące występny flamenco:
- Jardines de Zoraya – WIĘCEJ
- Tablao Sacromonte – Venta Del Gallo – WIĘCEJ
- Flamenco Zambra Del Sacromonte – The Tarantos –WIĘCEJ
Warto zobaczyć:
- Katedra Grenady i Capilla Real – Pierwszy w Hiszpanii kościół renesansowy
- Calle Nueva Caldereria – ulica handlowa ze sklepikami, przypominająca uliczki Maroka
- Monasterio de San Jerónimo – wspaniały przykład hiszpańskiej sztuki renesansu
- Monasterio de la Cartuja – coś dla wielbicieli mieszanki hiszpańskiego baroku, renesansu i gotyku
- Corral del Carbon – najstarszy zabytek z czasów panowania Arabów, budynek służył jako kupiecki depozyt
- Alcaicería – ulica sklepików z pamiątkami i wyrobami typowymi dla tego regionu, m.in: kadzida, lampy, materiały tekstylne, bakalie, herbata, ceramika, skórzane torby…
To tylko niektóre z miejsc godnych polecenia w Grenadzie, jest ich znacznie więcej, żeby się nie pogubić na końcu tekstu znajduje się mapka.
Gdzie zjeść w Grenadzie
Kilka polecanych miejsc:
- Los Diamantes (Navas, 26)
- Bodegas Castañeda (Almireceros, esquina con calle Elvira)
- La Bella y La Bestia II (Cárcel Vieja, 1)
- El Rinconcillo (Pedro Antonio de Alarcón, 30)
- Casa Enrique (Acera del Darro, 8)
- Blanca Paloma (Alhamar, 14)
- Aliatar (plaza Aliatar)
- Cisco y Tierra (calle Lepanto, 3)
- Los Martinetes (Campo del Príncipe)
- Bodeguilla de al Lado (Tendillas de Santa Paula, 4) – od ponad 20 lat serwują tu wspaniałe wina, ceny nie są najniższe, ale warto
- Café 4 Gatos
- Bar Poe
Oferta jest przebogata!
Ciekawostki z Granady
- Granada i Alhambra często pojawiają się w produkcjach filmowych, chociażby w:
The Game of Thrones”, „Dr. Zhivago”, i „Indiana Jones i ostatnia krucjata
Ciekawy kanał na YT ukazujący stare ujęcia z Granady – KLIKNIJ TUTAJ- TUTAJ pierwsze ujęcia filmowe z 1910 roku
- W cieniu drzewa granatu – Tariq Ali – Super książka dla udających się do Andaluzji (o dawnych czasach: Arabowie, rekonkwista, ludzkie problemy i dramaty, itp, itd…),
Dla miłośników dzikiej przyrody i sportu
- Koniecznie wybierzcie się na szlaki „gór śnieżnych” Sierra Nevada, Kliknij Tutaj, Znajdziesz tu opis wyprawy na najwyższy szczyt Mulhacen 3 479 m
Jak dojechać
Najciekawsze atrakcje warte zwiedzenia w Granadzie na mapce
Zostaw komentarz, pytanie...