Jeśli planujecie odwiedzić Portugalię z dronem, aby uwiecznić zwiedzane miejsca z lotu ptaka, koniecznie zapoznajcie się z przepisami i głównymi zasadami dotyczącymi jego używania w tym kraju. Dzięki temu unikniecie przykrych sytuacji, kiedy nagle pojawia się strażnik i prosi o wykasowanie na jego oczach zawartości karty pamięci drona, wlepia mandat, a w najlepszym przypadku tylko upomina o konieczności przestrzegania przepisów.
Zasady główne użytkowania drona
Ogólne europejskie przepisy stworzone przez EASA (European Union Aviation Safety Agency) mówią, że jeśli jesteście posiadaczami drona o wadze poniżej 250g i latacie w kategorii otwartej, która zakłada:
- utrzymywanie bezpiecznej odległości od osób postronnych,
- zakaz lotów nad zgromadzeniami ludzi,
- loty mogą odbywać się wyłącznie w zasięgu wzroku pilota nie wyżej niż do wysokości 120 metrów od najbliższego punktu powierzchni ziemi,
- zakaz przewożenia materiałów niebezpiecznych,
to nie trzeba odbyć specjalnych szkoleń ani posiadać licencji do pilotowania, ale po 1 stycznia 2024 roku dobrze byłoby te zasady sprawdzić, bo z tego co przeczytałam, obecnie warunki używania dronów regulowane są przepisami przejściowymi, które 1 stycznia 2024, mają zamienić się w przepisy właściwe.
Ponieważ używam cięższej jednostki niż 250g, chciałam sobie uzupełnić szkolenie w kategorii Open A2, pomimo posiadanego wcześniej certyfikatu operatora drona w kategorii A1-A3. (Aby go uzyskać zarejestrowałam się na polskiej stronie Urządu Lotnictwa Cywilnego (ULC), odbyłam szkolenie i zdałam egzamin). Przyznaję, że trochę mnie mylą rozróżnienia w A1-A3, i osobnym A2, dlatego wolałam zrobić szkolenie i certyfikat żeby nie mieć problemów.
Aby otrzymać certyfikat na pilotowanie drona w kategori Open A2 należy przejść szkolenie i zdać egzamin w odpowiedniej, wskazanej na stronie jednostce, lub online. W przypadku zdawania egzaminu online, rozwiązanie testu zajmuje około 40 minut, kosztuje 69zł i odbywa się w towarzystwie osoby wyznaczonej do przeprowadzenia egzaminu na aplikacji Zoom.
Numery otrzymanego certyfikatu muszą zostać umieszczone na sprzęcie.
Kary za naruszenie przepisów mogą być bardzo dotkliwe, wahają się od miłego uśmiechu funkcjonariusza, upominającego o konieczności przestrzegania zasad, do nawet 15 tysięcy złotych, czy kar więzienia za zniszczenie mienia, lub spowodowanie uszczerbku na zdrowiu.
Uwaga istnieje opcja ubezpieczania dronów OC, od wypadków spowodowanych przez sprzęt!
Zasady latania dronem w Portugalii
Kto jest w temacie ten na pewno zna stronę EASA LINK, europejskiego urzędu regulującego przepisy dotyczące obsługi dronów w Unii Europejskiej, warto od czasu do czasu odświeżyć sobie wiedzę.
Aby rozpocząć loty w Portugalii musisz zarejestrować się na stronie portugalskiego Krajowego Urzędu Lotniczego: LINK. Otrzymasz dostęp do panelu, oraz zostanie Ci przesłany dokument w PDF, który będzie musiał być podpisany cyfrowo zgodnie z przesłanymi informacjami, bądź wydrukowany i odesłany na skrzynkę pocztową urzędu.
Wiadomość o zgodzie (lub odmowę) na odbywanie lotów zostanie wysłana na podany przy rejestracji email.
Ten link i ten to skarbnice wiedzy. Znajdziecie tam wszystkie wymogi i informacje. Najważniejsze z nich to:
- Ubezpieczenie drona nie jest obowiązkowe, ale ANAC (Organ regulacyjny ds. dronów w Portugalii) zaleca zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w celu pokrycia wszelkich szkód, które mogą wyniknąć z użytkowania zdalnie sterowanego statku powietrznego.
- Drony nie mogą być wykorzystywane do robienia zdjęć lub nagrywania filmów bez zezwolenia krajowych władz lotniczych.
- Piloci dronów muszą utrzymywać linię wzroku ze swoimi dronami przez cały czas lotu.
- Podczas lotu dronem, załogowe statki powietrzne zawsze mają pierwszeństwo i prawo drogi.
- Drony-zabawki (tj. drony ważące mniej niż 250g) nie mogą latać nad ludźmi ani wyżej niż 30 metrów.
- Drony, niezależnie od wagi, nie mogą latać nad skupiskami osób na otwartej przestrzeni, przy czym za takie uważa się więcej niż 12 osób.
- Aby latać dronem ważącym więcej niż 25 kilogramów (55 funtów), w nocy lub poza linią wzroku (BVLOS), należy uzyskać specjalne zezwolenie od ANAC.
Strefy bez dronów
Drony są zabronione, zakazane lub warunkowane w następujących obszarach:
- Drony są zakazane w skupiskach na otwartym powietrzu, w specjalnych operacyjnych strefach ochronnych lotnisk i lądowisk oraz w obiektach, w których przebywają organy państwowe, ambasady i przedstawicielstwa konsularne, instalacje wojskowe, służby bezpieczeństwa, misje policji i ochrony cywilnej, więzienia i ośrodki edukacyjne Generalnej Dyrekcji Służby Rehabilitacyjnej i Więziennej.
- Drony są zakazane lub warunkowane w większości parków narodowych. Aby wykonać lot nad chronionym parkiem narodowym, należy wypełnić niniejszy formularz i przesłać go do ICNF, IP, na następujący adres e-mail: rtn@icnf.pt
- Oprócz obszarów o ograniczonym dostępie operatorzy dronów powinni mieć świadomość, że w Portugalii obowiązują również pewne ograniczenia dotyczące wysokości. ANAC ustalił maksymalną wysokość dla dronów 120 metrów (393 stóp). Operatorzy powinni pamiętać o tym i zachować ostrożność podczas latania w pobliżu wysokich budynków, lub innych wysokich konstrukcji.
Z doświadczenia wiem, że w pobliżu lotniska w Faro, dron nawet nie wzbije się w powietrze, nie odpalają się śmigła. Chciałam polatać nad terenem, który znajduje się w odległości kilku kilometrów od lotniska, z dala od korytarza/drogi lotniczej, ale dzięki zainstalowanym apkom, sprzęt zadecydował za mnie, że nie może wykonać lotu w tym obszarze.
Przydatne linki dotyczące latania dronem w Portugalii:
- Trochę ogólnych informacji – KLIKNIJ W LINK
- Aplikacja Voa Na Boa to przydatne narzędzie dla każdego, kto chce latać dronem w Portugalii. Zawiera mapę z zaznaczonymi obszarami, na których nie wolno latać lub są pewne ograniczenia.
- Oficjalna strona portugalskiego Krajowego Urzędu Lotniczego, którym jak wspomniałam musicie się zarejestrować – KLIKNIJ W LINK
- Czytałam, ale nie pamiętam strony, że aby móc odbywać loty w pobliżu plaż i obiektów morskich należy otrzymać zgodę portugalskiego Krajowego Urzędu Morskiego, nie znalazłam takich wymogów nigdzie indziej, podam link, może się przyda LINK.
Zapraszam Cię na mojego Instagrama gdzie wrzucam foty i video tworzone przede wszystkim na terenie Iberii, często z pomocą drona LINK 😉
Jeśli macie jakieś dodatkowe informacje, doświadczenia w tym temacie, piszcie w komentach.
Kurcze zalogowałem się do tego ich systemu, ale żadnego maila z PDF. nie dostałem. Zastanawiam się co spartoliłem i jak zrobić proces na nowo. Masz jakieś rady?
U mnie przeszło sprawnie, może raz jeszcze z innym mailem? Albo trafiło do spamu?
Did you have to obtain a permit to fly above Ria Formosa in Portugal?
before every flight, I had to agree in the app to have my flight monitored, near Faro you can’t fly because of the airport, but in other locations of RF, it’s not a problem