Z Andaluzji do Maroka – pomysł na wycieczkę
Z najbardziej na południe wysuniętych krańców Andaluzji rozciąga się niezwykła panorama na oddalone o około 20 km od Europy wybrzeże Afryki.
Widok jest absolutnie niezwykły, dlatego podróżując po południowej Andaluzji warto rozważyć podróż na jedno lub dwudniową wycieczkę do Tangeru, zarówno z portów w Algeciras, jak i Tarify jest to możliwe. My podróżowaliśmy szybkim promem z Tarify, a widok oddalających się brzegów Europy dostarczył wielu wrażeń. Przeprawa trwa około ponad godzinę wliczając odprawę (bagaże zostały sprawdzone podobnie jak podczas podróży lotniczej).
Po opuszczeniu budynku portu natychmiast zostaliśmy otoczeni przez głośną grupę miejscowych, którzy natarczywie oferowali swoje usługi. Warto wiedzieć, że jeśli stanowczo, lecz uprzejmie odmówicie, to w końcu ustąpią…
Historia Tangeru
Tanger to typowe portowe miasto, na którego ukształtowanie wpływ miało wiele narodowości i kultur zamieszkujących ten region. Miasto w starożytności założone zostało przez Berberów, a Grecy nazywali je Tingis.
W VII wieku osadę przejęli Fenicjanie, po nich Rzymianie, potem Wandalowie, i Wizygoci. W 707 roku Tangerem i sporą częścią Maroka zaczęli władać Arabowie, tworząc tutaj bazę wypadową do najazdów na Półwysep Iberyjski.
Strategiczne położenie, oraz toczące się kolejne wojny i spory, spowodowały, że Tanger stale zmieniał przynależność narodową. I tak w 1471 roku został wchłonięty przez Portugalię, a prawie dwieście lat później trafił pod władanie Brytyjczyków, kiedy to wraz z Bombajem w 1661 roku, został przekazany jako część posagu dla Katarzyny Bragançy, portugalskiej księżniczki po zawarciu małżeństwa z królem Anglii Karolem II. Brytyjczycy kontrolowali miasto i okolice przez kolejnych 22 lat, by następnie zwrócić go Arabom, którzy niepodzielnie władali Marokiem aż do początku XX wieku.
Oferty na zwiedzanie Tagieru i okolic 👇🏻
Kolonizacja Maroka przez Francję i Hiszpanię także odcisnęła swoje piętno na Tangerze. W 1923 roku w mieście utworzono strefę neutralną “international zone”, którą William Burroughs nakreślił jako „Interzone”, w „Naked Lunch”, arcydziele powstałym podczas pobytu autora w Tangerze. Wolna strefa w czasach swojej świetności była zresztą celem pobytu wielu światowej klasy artystów, którzy szukali w niej egzotycznego zapomnienia. Wśród nich byli poeta Paul Bowles, członkowie zespołów Rolling Stones, czy The Beatles… Strefa Wolnego Miasta wpierw była pod protektoratem francuskim i hiszpańskim, pod wspólną administracją Francji, Hiszpanii i Zjednoczonego Królestwa. Później także Portugalia, Włochy, Belgia, Holandia, Szwecja i Stany Zjednoczone ustanowiły tam swoje wpływy i podziały administracyjne.
Ten przedziwny tygiel kulturowy trwał aż do 1956 roku, kiedy nastąpiła reintegracja w niepodległe Maroko.
Ruszamy na miasto, co warto zobaczyć w Tangerze?
- Medina – to najstarsza część miasta jest podzielona na dwie części: handlową i mieszkalną. Uliczki krzyżują się, i przeplatają, a podążając nimi mamy wrażenie spaceru w labiryncie. Jedno mogę przyznać – jest w tym wszystkim jakaś magia…
- Grand Socco i Petit Socco – Grand Socco to duży plac handlowy, natomiast Petit Socco, znane także jako „Souk Dakhli” jest placem w Medynie. Niegdyś znajdowało się tutaj największe targowisko Tangeru, wokół którego znajdowały się kawiarnie, hotele i kasyna, skupiające najbogatszych w regionie. Znajdują się tu dwie urocze kawiarnie z długoletnimi tradycjami: Café Tingis i Café Central
- Musee de la Kasbah – tu dowiedzieć się można więcej o kulturze, historii miasta i jego mieszkańców. Tuż obok znajduje się Fils de Detroit, świetna knajpka z występami muzycznymi – absolutnie warto zajrzeć i napić się miętowej herbaty
- Cap Spartel i Jaskinia Herkulesa – do tego miejsca trzeba podjechać najlepiej taksówką z Grand Socco. Uważajmy na naciągaczy! – jaskinia jest prosta w obejściu i nie będziemy potrzebować niczyjej pomocy w zwiedzaniu miejsca
- Kościół św. Andrzeja – ciekawy kościół w stylu mauretańskim, obok znajduje się angielski cmentarz
Kawa & miętowa herbata…
A jeśli chcemy odpocząć przy markokańskiej herbacie, to poniżej kilka fajnych miejsc:
- Wspomniane wyżej Café Tingis i Café Central w Petit Socco
- Anna & Paolo – polecana i bardzo przytulna knajpka
- Café Hafa – kultowa kawiarnia ze stuletnią tradycją, położona w centrum Tangeru. W ciągu dziesięcioleci gościła wielu słynnych pisarzy, artystów, czy muzyków. Z balkonu rozciąga się wspaniały widok na zatokę
- Gran Café de París – najważniejszy lokal literacki epoki „Zona Internacional”
Tanger nie jest dużym miastem, zatem poruszanie się po starej części nie będzie wymagało użycia samochodu, ani przewodnika. Jeśli chcemy zobaczyć inne dzielnice miasta, bądź jego okolice, spokojnie można skorzystać z oferty nachalnych taksówkarzy. Koniecznie targuj się, i jeszcze raz targuj – taka kultura i zwyczaj…
Nie zawsze warto ufać składanym ofertom, ponieważ miejscowi potrafią opowiadać i zachęcać z wielką wprawą. Traktujmy te rozmowy jako część przygody, ale miejmy realistyczne oczekiwania. Nie oczekujmy, że zwykły taksówkarz zabierze nas do wnętrz willi i pałaców szejków. Co najwyżej pokaże nam okolice tych posiadłości, dumnie prezentując bogato zdobione ogrodzenia. Myślę, że to nie wille i pałacyki zamożnych są największą atrakcją Tangeru…
Zanim wsiądziemy do taksówki warto zwrócić uwagę na jej stan techniczny, raz, mogliśmy przez sporej wielkości dziurę w podłodze oglądać nawierzchnię drogi 🙂
Jak dotrzeć do Tangeru
Godziny odpraw, rezerwacje, informacje i ceny biletów KLIKNIJ TUTAJ Bilety można także zakupić przed wejściem do portu w Tarifie.
🛳️ Rezerwuj bilet na prom z Tarify do Tanger 👇🏻
Byliśmy świadkami sytuacji, w której pasażerowie byli wpuszczani i wypuszczani z górnego pokładu promu przez przejście obok samochodów na dolnym pokładzie. Na koniec podróży, tłumy ludzi gromadzą się na dole w kolejce do wyjścia, kładąc ciężkie bagaże na maskach samochodów. Walizki, kufry i duże pakunki trą i rysują zgrzytająco lakiery samochodów. Jeśli podróżujecie samochodem i planujecie dalszą podróż po Maroku, zalecałabym kierowcom, aby jak najwcześniej ustawiali się w kolejce samochodowej, aby ich pojazdy były jak najdalej od wjazdu…
Szukasz noclegów w Tanger?
Świetne ceny w unikalnych lokalizacjach… Poczuj magię starego miasta!
Hotel z widokiem na medinę Tanger
Sprawdź ofertę noclegu i zaplanuj swoją podróż do Maroko!
🔹 Więcej świetnych ofert na noclegi w Tanger – Sprawdź dostępne terminy!
Ps. Polecam książkę Krawcowa z Madrytu – Marí Dueñas, w której Tanger stanowi ważne tło całej opowieści…
Zostaw komentarz, pytanie...